1. rész
Néhány dolgot már most is tudunk: mindig a legeslegrosszabbkor jön ki, rendkívül visszataszító, fájdalmas, és lassan gyógyul. De vessünk egy közelebbi pillanatást a problémára!
Hogyan kaphatjuk el a herpeszt?
A különböző herpesz vírusok legtöbbünk szervezetében megtalálhatók. Bár a vírust csak fertőzés útján kaphatjuk el (jellemzően cseppfertőzéssel, így például egy közösen használt poháron keresztül, szexuális aktussal, vagy akár csókolózással), ez azonban nagyon gyakran egyáltalán nem jelenti azt, hogy a vírus bármilyen tünetét is észrevennénk magunkon. A vírus egyik legfontosabb jellemzője, hogy hosszú ideig, akár évekig is látható tünet nélkül észrevétlenül ott rejtőzhet szervezetünkben és csak valamilyen külső hatásra aktivizálja magát.
Mi válthatja ki a herpeszt?
A különböző herpesz vírusok szinte minden egészséges ember bőrén és nyálkahártyáján megtalálhatóak. Megjelenésüket azonban mindenkinél más és más hatás aktivizálja. A kiváltó okok közül a leggyakoribb a szervezet legyengülése, de az sem ritka, hogy az apró hólyagok megjelenését valamilyen lázas betegség, gyomorrontás vagy csak egy rosszul elmosott evőeszköz „hozza elő”. És persze a herpesz betegek azt is tudják, hogy az sem ritka, hogy az apró és fájdalmas hólyagok első megjelenése után rendszeresen, újra és újra jelentkezhet a kellemetlen kórokozó. Erős lelki trauma, fizikai stressz, munkahelyi-, családi- vagy párkapcsolati problémák, valamilyen szervezetünknek „nem tetsző” étel vagy ital, erős napfény vagy ultraibolya sugárzás, más fertőzések, terhesség, menstruáció, fogászati kezelések mind-mind kiváltó tényezője lehet a szervezetünkből kiirthatatlan betegség aktivizálódásának.
A herpesz lefolyásának leggyakoribb szakaszai
A herpeszes megbetegedés időszaka általában 8-12 napig tart. Ezekben a napokban öt, egymástól jól elhatárolható tüneti fázison esünk keresztül: