2. rész
Most, hogy tudjuk mi váltja ki a herpeszt, és hogyan kaphatjuk el azt, fontos megismernünk azokat a módszereket, ahogy megelőzhetjük a fertőzést kiújulását, vagy hogyan óvhatjuk meg magunkat vagy másokat a vírustól.
Hogyan előzhetjük meg a herpesz kialakulását?
A herpeszt sajnos a tudomány mai állása szerint semmilyen formában sem tudjuk megelőzni, mindannyian ki vagyunk téve a fertőzés veszélyének. (Ez alól talán egyetlen kivétel a genitális herpesz, amelyet a herpesz fertőzésben szenvedő partnerrel történő szexuális kapcsolat elkerülésével valamint óvszerhasználattal megelőzhetünk.)
Azért van jó hír is! Annak ellenére, hogy ma még nem tudunk olyan receptről, amelynek segítségével „atombiztosan” megelőzhetnénk vagy elkerülhetnénk a herpeszfertőzést, létezik néhány, elsősorban az általános életmóddal összefüggő tanács, amelyek megfogadásával csökkenthetjük a herpesz megjelenésének esélyét. Mivel a herpesz kiújulása nagymértékben függ szervezetünk önvédelmi képességétől / állapotától, ezért elengedhetetlenül fontos, hogy azt a lehető legjobban „formába hozzuk”, megerősítsük. A tapasztalatok szerint jelentős segítség lehet a herpesz megelőzésében:
- az elegendő alvás
- a stresszt okozó tényezők csökkentése
- a fényvédő készítmények használata az ajkakon
- a rendszeres testmozgás és természetesen a kiegyensúlyozott és egészséges táplálkozás
- sok folyadék és vitamindús ételek fogyasztása.
Jótanácsok herpesz idejére
· A betegség teljes ideje alatt a szokásosnál is jobban ügyeljen a személyes higiéniájára!
· Az ajakherpesz megjelenésének első tünete a viszketés, ezért már ekkor is érdemes a gyulladást – és a fertőzés teljes időtartamát – csökkenteni, mégpedig az ajkak jegelésével.
· Ha lehet, soha ne érintse meg herpeszét! Amennyiben mégis megérintette azt, haladéktalanul mosson kezet szappannal vagy fertőtlenítő szerrel!
· Ha csak teheti, herpeszes időszakban soha ne érjen kézzel a szeméhez, ne dörzsölje, ne vakarja meg azt!
· A kezelés mellett mindenképpen várjuk meg a herpeszhólyagok leszáradását, a sebek begyógyulását. Mivel a hólyagocskákban lévő váladék és maga a száradt pörk is fertőz, a hólyagokat soha nem szabad sem kaparni, sem tépkedni!
· A herpesz gyógyulási ideje alatt ne ossza meg személyes tárgyait másokkal! Ne használjon másokkal közös poharat, tányért, evőeszközt, ajakápolót, borotvát, fogkefét, zsebkendőt vagy törölközőt.
· Ha csak lehet, a hólyagok begyógyulásáig kerülje a bőrfelületek érintkezését, partnere biztonsága érdekében pedig kerülje az intim érintkezést.
· A herpesz gyógyulása után feltétlenül cserélje ki a törölközőit, ágyneműjét és fogkeféjét.
· Különösen vigyázzon, amikor kisbabája pelenkáját cseréli ki a herpesz ideje alatt!
Ilyenkor mindig mosson kezet a pelenkacsere előtt és után is.
· Ha volt már herpeszkiütése, hordja magával a vény nélkül is kapható kenőcsét, és a tünetek első megjelenésekor (például: fájó, feszítő, bizsergő viszkető érzés az ajkon) azonnal kezdje el a kezelést.
· Ha ajakherpesze van, mindig csak saját pohárból igyon és saját evőeszközt használjon.
· Ne felejtse el, hogy a herpreszfertőzés tüsszentéssel és köhögéssel is terjedhet. Ezért megfázás esetén fokozottan ügyeljen környezetére.
· Ha kontaktlencsét visel, a higiénés szabályok szigorú betartásával – csak tiszta kézzel nyúljon a lencséhez, és kizárólag alapos kézmosás után vegye ki vagy helyezze vissza azt.
· Legyen óvatos: fordítson a szokásosnál is nagyobb figyelmet a higiénés óvintézkedésekre. Ha csak teheti, a testével érintkező ágyneműt és ruhát minden használat / viselet után mossa ki magas hőfokon.
· Ha a vírusfertőzés túl gyakran (pl. havonta egyszer, kétszer) tér vissza, forduljon bőrgyógyászhoz!